W piątek 22 kwietnia odbyły się powiatowe eliminacje Turnieju “Prawo Jazdy 2005”. Cała „dżampreza” rozpoczęła się o godz. 8.30. W konkursie brały udział szkoły ponadgimnazjalne: ZSO Pisz, ZS nr 1 Pisz, ZSZ Pisz, ZSDiL Ruciane Nida, ZS nr 1 Biała Piska.

Naszą szkołę reprezentowała boska trójca w składzie: Michał Golon i Michał Niedbalski oraz pani kapitan Malwina Dębińska. Na dzień dobry przemówił do Nas, zgromadzonych, Starosta Piski Zbigniew Włodkowski. Po krótkim zagrzaniu zawodników nadszedł czas na pierwszą konkurencję jaką były testy teoretyczne. W tej konkurencji nasz skład wykazał się dużą znajomością przepisów i zasad ruchu drogowego. Zwłaszcza Michał Golon pokazał klasę, za co zresztą został nagrodzony w sposób należyty (otrzymał Puchar – ZIOM Wymiata!!) Po krótkiej przerwie nadszedł czas na następne zmagania żądnych krwi drużyn. Tym razem zmierzyły się one z pytaniami dotyczącymi historii regionu, sportów motorowych oraz znajomości części składowych pojazdów. Tu naszym niestety nie poszło najlepiej, otrzymali zaledwie jeden punkt. Następnym zadaniem było sprawdzenie wiedzy z dziedziny ratownictwa i pomocy medycznej. Za zadanie mieli pomóc kierowcy (brak tętna i oddechu), pasażerowi (utrata przytomności), oraz osobie siedzącej z tyłu (złamana kończyna górna). Po konkurencji nasi zawodnicy wyszli jeszcze bardziej skonani niźli ofiary wypadku (upozorowanego). Za swoje działania medyczne otrzymali dwa punkty. Na korytarzu dało się słyszeć opinie o tej właśnie konkurencji, a mianowicie jej złożoności i skomplikowania. To było na, tyle jeśli chodzi o część teoretyczną konkursu. Po krótkiej przerwie rozpoczęły się zmagania praktyczne. Pierwszym zadaniem była wymiana koła w “kaszelku” (dla niewtajemniczonych Fiat 126P sortu radzieckiego). Naszej drużynie udało się zmienić owe koło w czasie 181s (wraz z punktami karnymi), co dało im czwarte miejsce. Następnie biedaków czekała jazda na suuuuper sprzęcie Kawasaki. Z naszego zawodnika-motocyklisty jest troszkę narwany człowiek, co dało się zobaczyć podczas jego popisu (chłopak ruszył tak ostro, że pojechał na tylnim kole). W tej konkurencji nie do pobicia był jednak Adam Król, który perfekcyjnie przejechał cały plac manewrowy z przeszkodami. Ostatnią konkurencją, po której to ludzie poszli skonsumować grochówkę była jazda samochodem marki Opel Astra. Naszą drużynę reprezentowała Malwina wraz ze swoim pilotem Michałem Golonem. Po wyburzeniu tylnej ściany garażu i przejechaniu dwóch słupków dotarła z impetem na metę. To była już ostatnia konkurencja turnieju “Prawo Jazdy 2005”. Nagrody zostały wręczone na sali widowiskowej PDK.

Na pierwszym miejscu sklasyfikowana została drużyna z ZSZ Pisz, drugie zajęła ZS nr 1 Biała Piska, trzecie ZS nr 1 Pisz, my sklasyfikowani zostaliśmy na czwartej pozycji, zaś ZSDiL Ruciane Nida zajęł miejsce piąte. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy sportowego ducha i życzymy powodzenia ZSZ Pisz w zawodach wojewódzkich tegoż turnieju.

Paulina i Damian Olszyńscy