W tym roku, 16 października, po raz dziewiąty obchodziliśmy “Dzień papieski”. Akademia z tej okazji odbyła się na auli szkolnej, a przygotowała ją klasa IIa z pomocą siostry Anny Małdrzykowskiej. Klasy maturalne nie wzięły udziału w obchodach.

Uroczystość odbyła się na piątej godzinie lekcyjnej. Na wstępie siostra Anna wygłosiła krótkie wprowadzenie po czym mikrofon przejęły uczennice z IIa. Ich zadaniem było przybliżenie słuchaczom sylwetki papieża – Jana Pawła II. Niestety z powodu kłopotów technicznych (awarii sprzętu nagłaśniającego) ta cześć nie wypadła najlepiej. Prowadzących było słychać wyraźnie tylko w dwóch pierwszych rzędach. Na szczęście awaria została wkrótce usunięta i dalsza część programu przebiegła bez większych zakłóceń. Punktem kulminacyjnym programu był półgodzinny film opowiadający o pontyfikacie Pierwszego Papieża Polaka. Publiczność mogła zobaczyć fragmenty relacji z konklawe, w trakcie którego wybrano Karola Wojtyłę na papieża, migawki z pierwszej pielgrzymki do Polski (1975) oraz kilku wypowiedzi znanych osobistości polityki i kultury, na temat zmian jakie zaszły w Polsce, Europie i na świecie w trakcie pontyfikatu Jana Pawła II. Film był interesujący i został dobrze przyjęty przez widzów. Następnie siostra wręczyła nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego (pierwsze miejsce zajęła Beata Wierzchowska z klasy IIb). Na zakończenie chórek złażony z dziewcząt z IIa zaprezentował słynną “Barkę” – ubioną piosenkę papieża.

Pomimo drobnych kłopotów technicznych, akademia z okazji Dnia Papieskiego wypadła bardzo dobrze, a większość uczniów uważa, że warto przypominać sobie słowa, myśli i dokonania Jana Pawła II, nie tylko przy okazji rocznic.

Weronika Król IIC