Od 27 maja do 3 czerwca Zespół Szkół Ogólnokształcących w Piszu gościł grupę 17 uczniów i 3 nauczycieli z Lornsenschule w Schleswigu (Niemcy). Była to już druga wymiana młodzieży. Organizatorami i opiekunami młodzieży ze strony polskiej byli: Anna Laudańska-Zając, nauczycielka języka niemieckiego i Wojciech Sołowiński, nauczyciel wychowania fizycznego, przy współpracy z innymi nauczycielami. Grupą niemiecką opiekowali się: Sitta Bromberg, Hans Bromberg i Klaus Bosholm. Uczniowie z obu szkół pracowali nad wspólnym projektem pt. ?Strukturwandel in Pisz vom 1945-2005?, którego celem było wykonanie plakatów na temat historii ratusza i muzeum, sytuacji mieszkaniowej w Piszu oraz o mniejszości niemieckiej w powiecie piskim. Poza pracą był też czas na przyjemności, czyli wspólne wycieczki (Popielno, Krutyń, Mikołajki, Święta Lipka i Gierłoż), spływ kajakowy po Krutyni i imprezy sportowe.

Jednym z punktów programu pobytu niemieckiej młodzieży było też spotkanie ze Starostą Powiatu Piskiego, Zbigniewem Włodkowskim, który przypomniał o 10-letniej już współpracy powiatu Schleswig-Flensburg z powiatem piskim, a następnie przedstawił jedną tras turystycznych naszego regionu, biegnącą wokół jeziora Śniardwy. Niewątpliwie wymiana jest interesującym przeżyciem dla obu stron, a zwłaszcza dla piskich licealistów, którzy mają okazję podszkolić swoje umiejętności językowe i poznać kulturę naszych sąsiadów.

Już we wrześniu grupa uczniów z ZSO w Piszu wybiera się z kolejną wizytą do Schleswiga. Jest nadzieja, że przez następne lata uczniowie obu szkół będą mieli możliwość uczestniczenia w wielu innych projektach. Z kronikarskiego obowiązku warto też wymienić realizatorów ostatniego projektu. Szkołę ze Schleswiga reprezentowali: Christine Ahlen, Stefanie Bok, Kim Busse, Ricarda Clansen, Cardine Hansel, Sarah Hillenkamp, Juliane Jäger, Kayjen Maecker, Katharina Peper, Malte Pertiet, Tjonen Petersen, Nils Puschke, Anna Reger, Rebecca Rosenjart, Anne-Merete Stadt, Annika Will, Wencke Wolff. Z kolei reprezentantami ZSO byli: Aleksander Borowski, Marta Chmielewska, Dorota Chrostowska, Krystian Chrostowski, Milena Grądwald, Aleksandra Jackiewicz, Jakub Knyżewski, Justyna Lemańska, Katarzyna Lewandowska, Izabela Łysoń, Milena Malczyk, Małgorzata Muras, Weronika Pieloch, Anna Pisiak, Igor Prusinowski, Karolina Rostek, Olga Wiszowata.