Wrocław – miasto spotkań – tak głosił napis na identyfikatorach uczestników i organizatorów 12 Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków “Ośmiu Wspaniałych”. Celem tego młodzieżowego konkursu, było wyłonienie 8 osób, które swoja postawą, najbardziej przyczyniły się propagowania dobra oraz odważnych, pozytywnych postaw. I rzeczywiście, Wrocław w dniach 9 – 11 czerwca stał się miejscem spotkania 400 młodych wolontariuszy, osób aktywnych społecznie z całej Polski.

Podczas tych trzech krótkich dni wrocławianie pragnęli przybliżyć nam historię swojego miasta, jak również zarazić nas jego specyficzną, niepowtarzalną atmosferą i sprawić, aby ten krótki pobyt utkwił wszystkim na długo w pamięci. W sobotę, która była głównym dniem uroczystości wieńczących konkurs, uczestnicy przebyli długą podróż po ulicach Wrocławia, odkrywając jego kulturę i obyczaje. Jednym z pierwszych miejsc, które zobaczyli był wrocławski ratusz, Uniwersytet Wrocławski oraz Ossolineum. Odbyli również spacer ulicą Starych Jatek, Ostrowem Tumskim, jak i po wielu innych niezwykle ciekawych miejscach Wrocławia. Wieczorem w teatrze muzycznym Capitol odbyła się uroczysta gala, na której przedstawiono 70 osób, które szczególnie wyróżniły się swoją aktywnością. W tej właśnie 70 znalazła się reprezentantka Pisza – Aleksandra Radziewska. Następnie wyłoniono “8 Wspaniałych” – Martę Kozłowską z Aleksandrowa Kujawskiego, Mirelę Lubińską z Opola, Joannę Wojtysiak z Swarzędza, Michała Gąsiorowskiego z Bydgoszczy, Izabelę Starzyk z Tarnobrzega, Mateusza Cebulę z Dębicy, Mateusza Rzewuskiego z Torunia i Pawła Pietraszka z Rzeszowa. Na uroczystości uczestnicy mogli również podziwiać porywający spektakl teatralny “Gorączka” oraz twórczość licealistów wrocławskich. Po uroczystej gali, odbył się integracyjny “Bal pod Gwiazdami”, ze znakomitą kolacją i muzyką alternatywną – jednym słowem – kolejnym niezwykłym przeżyciem… Po balu wszyscy uczestnicy, opiekunowie i organizatorzy udali się na spacer po Ostrowie Tumskim, po czym wrócili do swoich hotelowych pokoi by odpocząć przed ostatnim dniem – mszą świętą oraz długą podrożą do domów i swoich środowisk.

Pobyt w gościnnym Wrocławiu z pewnością dostarczył wszystkim uczestnikom i opiekunom wielu emocji i wrażeń, a także pozwolił poznać wielu nietuzinkowych, niepowtarzalnych ludzi, pełnych chęci do działania na rzecz innych.

Aleksandra Radziewska