Maria Nurowska
Pisarka (autorka romansów i melodramatów), jedna z najbardziej poczytnych autorek w Polsce, ur. 03.03. 1944 we wsi Okółek (woj. podlaskie)
-
wnuczka arystokraty, właściciela pałacu w Homlu, córka legionisty
-
ukończyła filologią polską i słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim
-
debiutowała w 1974 roku w miesięczniku “Literatura”
-
autorka m. in. powieści: “Nie strzelać do organisty”, “Panny i wdowy”, “Kontredans”
-
jako pisarka interesuje się losem kobiety głęboko i uparcie zakochanej
Jej powieści uczą, że
“W świecie, w którym sława jest kapryśna, mężczyźni niestali, rzeczywistość – czy to socjalizmu, czy wczesnego kapitalizmu – pełna paradoksów komicznych i nierzadko okrutnych, najważniejsze (oprócz miłości) okazuje się własne miejsce na ziemi.”
ks. kanonik Lech Kosakowski
Kanonik honorowy Kapitały Kolegiackiej w Dobrym Mieście.
-
24.01. 1961 – 26. 06. 2007
-
ukończył “stary ogólniak” w 1980 roku
-
absolwent Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie
-
pracował w następujących parafiach: Miłomłynie, Barczewie, Bartoszycach, Napierkach
-
mimo ciężkiej choroby (nowotwór) prawie do końca posługiwał jako kapłan
-
spoczywa na cmentarzu w Piszu
Marcin Kaczmarek
Pływak, olimpijczyk z Sydney w pływaniu stylem motylkowym (2000), finalista Mistrzostw Świata 1999), finalista Mistrzostw Świata (1998), finalista Mistrzostw Europy (1997), brązowy medalista Mistrzostw Europy (1997)
-
ur. 25.06.1977 w Piszu
-
w 1996 r. ukończył “stary ogólniak”
-
reprezentant MKS Roś Pisz (1985-1996), wychowanek trenera Zdzisława Grzeszczaka
-
student AZS-AWF w Gdańsku i Central Connecticut University
-
od 1998 do 2002 na uczelni Central Connecticut State Uniwersity. Kierunek studiów to Finanse. Uzyskany stopień to licencjat.
-
Od 2006 do 2008 studiował Rachunkowość i Finanse na Uniwersytecie Warszawskim i w 2008 roku otrzymał tytuł magistra.
-
W 2005 roku wrócił do Polski, w Warszawie prowadzi firmę IT – VlogIT sp. z o.o.
-
hobbistycznie nadal uprawia pływanie: w 2017 roku został Mistrzem Świata Masters na zawodach odbywających się w Budapeszcie na 100 metrów stylem motylkowy. Zajął też dwa razy drugie miejsce (srebrne medale) na 50 i 10 metrów stylem grzbietowym. Jest też rekordzistą Europy Masters w Kategorii D (40-45 lat ) na 50 i 100 metrów stylem grzbietowym.
prof. dr hab. Tadeusz Filipkowski
Profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dyrektor Instytutu Historii i kierownik Katedry Historii Najnowszej w latach 1996-1999.
-
Ur. 16 stycznia 1933 r. w Grzymkach
-
W roku 1952 ukończył “stary ogólniak”
-
Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku w 1956
-
Do roku 2003 pracownik olsztyńskich uczelni wyższych
-
Zmarł 25 maja 2009 roku
W swoich badaniach obejmował historię regionalną – szczególnie Warmii i Mazur, polską działalność oświatową w środowiskach wychodźczych oraz działalność nauczycieli w tych środowiskach, jak również problemy ludności rodzimej na Warmii, Mazurach i Powiślu. Wydał łącznie 138 publikacji.
Jan Alicki
Burmistrz Miasta Pisz do 2014 r.
-
Urodzony 09.08.1957 roku w Piszu
-
W roku 1976 ukończył “stary ogólniak”
-
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.
-
Wieloletni trener koszykówki w klubach MKS “Roś” i TSK “Roś”.
-
Od 2002 do 2006 roku radny rady powiatu Piskiego.
-
Od 2006 roku burmistrz Pisza.
dr inż. Elżbieta Januszewicz
Pracownik Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Katedry Hodowli Roślin i Nasiennictwa.
-
Urodzona 13.03.1948 roku w Piszu
-
W roku 1966 ukończyła “stary ogólniak”
-
Absolwentka Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie w 1971 roku
-
Rozprawa doktorska w roku 1980 w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie
-
Członek Senatu Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego
-
Od 1996 roku prezes Zarządu Uczelnianego Związku Nauczycielstwa Polskiego
dr Józef Krajewski
Pomysłodawca i twórca Wszechnicy Mazurskiej w Olecku.
-
absolwent “starego ogólniaka”
-
absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie
-
1982 – 1992 nauczyciel, dyrektor Studium Nauczycielskiego w Olecku
-
1992 – do chwili obecnej Rektor Wszechnicy Mazurskiej w Olecku
Ryszard Taradejna
Ryszard Taradejna jest absolwentem ZSO w Piszu (TE) z 1970 r. Studia wyższe ukończył na Wydziale Prawa i Administracji UW oraz absolwent studiów podyplomowych w AON i CPK PAP.
Był m.in. doradcą ministrów: Szefa URM i MSW, dyrektorem departamentów: Administracji Publicznej w NIK, Administracyjnego w MSW i Spraw Obywatelskich w MSWiA, dyrektorem biur prawnych w URE oraz MG. We wszystkich tych urzędach zajmował się funkcjonowaniem administracji publicznej oraz tworzeniem i stosowaniem prawa administracyjnego, w tym procedurami administracyjnymi.
W NIK zajmował się kontrolą organów władzy publicznej, w MSWiA m.in. ochroną tajemnicy państwowej, sprawami obywatelskimi, nabywaniem nieruchomości przez cudzoziemców oraz koncesjonowaniem działalności gospodarczej.
Autor komentarzy i artykułów dotyczących administracji publicznej, procedur administracyjnych, ochrony tajemnic, informacji publicznej, inwestowania przez cudzoziemców, prawa gospodarczego, prawa energetycznego.
Wygłosił wiele wykładów na te tematy w ministerstwach i urzędach centralnych (m.in. w kancelariach Sejmu i Premiera, MSWiA, MON, MSP, MEN, MG, Min. Fin.), urzędach samorządowych oraz w AON SGH, KUL.
prof. dr hab. inż. Waldemar Kamrat
prof. dr hab. inż. Waldemar Kamrat, absolwent ZSO w Piszu z 1972 r., a obecnie pracownik naukowy Politechniki Gdańskiej, a konkretnie Katedry Elektroenergetyki. Studia wyższe ukończył na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej oraz Wydziale Ekonomiki Produkcji Uniwersytetu Gdańskiego. Ma za sobą również specjalistyczne studia w Stanach Zjednoczonych w zakresie polityki i efektywności energetycznej w USA, uzyskując w roku 1996 Certificate of the Institute for Young Investigators in Energy Efficiency – Berkeley/Washinghton DC. Ma za sobą szereg kursów specjalistycznych i doskonalących w zakresie energetyki.
Ścieżka rozwoju naukowego
-
1977 – dyplom magistra inżyniera z elektroenergetyki na Politechnice Gdańskiej
-
1982 – dyplom z organizacji i zarządzania przemysłem na Uniwersytecie Gdańskim
-
1986 – zdobył uprawnienia budowlane w branży elektroenergetycznej
-
1989 – doktorat na Politechnice Gdańskiej
-
1999 – habilitacja na Politechnice Gdańskiej
-
2001 – profesor nadzwyczajny PG
-
2006 – profesor tytularny
Kariera zawodowa
-
od 1983 – nieprzerwanie pracuje na Politechnice Gdańskiej, gdzie w latach 1990- 1997 kierował Studiami Podyplomowymi na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki. Kierował też Zespołem Elektrowni i Gospodarki Energetycznej w Katedrze Elektroenergetyki
-
1996-2005 – pełnił szereg funkcji kierowniczych w zarządach firm energetycznych
-
2003-2005 – rektor Gdańskiej Wyższej Szkoły Administracji
-
2004-2007 – pracował w Zespole Kierunków Studiów Technicznych Państwowej Komisji Akredytacyjnej, która zajmuje się oceną jakości kształcenia
-
2008-2012 – prorektor ds. kształcenia i rozwoju Politechniki Gdańskiej.
Działalność poza uczelnią:
Członek Prezydium Komitetu Problemów Energetyki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Należy do Komitetu ds. Rozwoju Energetyki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego, jest również doradcą Prezydenta Konfederacji Pracodawców Polskich ds. Energetyki. W latach 2004-2006 zasiadał w Komitecie ds. Energii Elektrycznej Europejskiej Organizacji Pracodawców Sektora Publicznego CEEP w Brukseli jako przedstawiciel Konfederacji Pracodawców Energetyki Polskiej.
dr Dorota Podedworna-Tarnowska
dr Dorota Podedworna-Tarnowska, absolwentka ZSO w Piszu z 1993 r. Studia magisterskie ukończyła w 1998 r. na kierunku Finanse i Bankowość w Szkole Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie, gdzie następnie podjęła pracę naukową, a w 2006 r. uzyskała z wyróżnieniem tytuł doktora nauk ekonomicznych. Jest absolwentką Podyplomowych Studiów Podatków i Prawa Podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim, International Faculty Program w IESE Business School w Barcelonie oraz licznych kursów z zakresu audytu, standardów rachunkowości i doradztwa inwestycyjnego. W 2012 r. odbyła staż naukowy w dziedzinie finansów w prestiżowym New York University Stern School of Business.
Przed objęciem stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów pracowała w SGH na stanowisku adiunkta w Instytucie Zarządzania Wartością w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie. Była kierownikiem Podyplomowych Studiów Doradztwa Finansowego. Pełniła również funkcję prodziekana Studium Magisterskiego w SGH.
Jej główne zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problematyki finansów przedsiębiorstwa oraz rynku finansowego. Jest autorką i współautorką publikacji naukowych i prac zbiorowych nagradzanych i wyróżnianych w licznych konkursach oraz członkinią kolegiów redakcyjnych w międzynarodowych czasopismach. Kilkukrotnie wyróżniana w gronie najlepszych wykładowców w SGH. W 2012 r. odbyła staż naukowy w dziedzinie finansów w prestiżowym New York University Stern School of Business.
Od 18 czerwca 2013 r. jest Wiceministrem Finansów (Podsekretarzem Stanu) z rekomendacji PSL, nadzoruje departamenty: Gospodarki Narodowej, Rachunkowości oraz Podatków Lokalnych. Jest także przewodniczącą Komisji Nadzoru Audytowego, nadzoruje Komitet Standardów Rachunkowości.
Fot. – źródło: www.mf.gov.pl
Andrzej Janusz Szymborski
Andrzej Janusz Szymborski, absolwent „Starego Ogólniaka” w Piszu z 1977 r. Od urodzenia związany jest z Piszem.
Z wykształcenia jest technik budownictwa wodnego. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Piskiego Towarzystwa Gospodarczego. Był radnym Rady Miejskiej w Piszu i Rady Powiatu Piskiego. W latach 2002-2006 pełnił funkcję Burmistrza Pisza. W wyborach 2014 r. ponownie został wybrany na to stanowisko.
fot. www.pisz.pl
Jerzy Małachowski
Prof dr hab. inż. Jerzy Małachowski, absolwent „Starego Ogólniaka” w Piszu z 1988 r. Profesor nauk technicznych, dziekan Wydziału Mechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej, pełnomocnik ds. naukowych, pełnomocnik ds. IT i współpracy z zagranicą. Jest pracownikiem naukowym Katedry Mechaniki i Informatyki Stosowanej.
Wykształcenie
-
Monografia habilitacyjna „Modelowanie i badania interakcji ciało stałe-gaz przy oddziaływaniu impulsu ciśnienia na elementy konstrukcji rurociągu” obroniona w dniu 09. 06. 2011 r. przed Radą Wydziału Mechanicznego WAT,
-
Kurs „Nonlinear finite element analysis”, 8-12. 12. 2008 r., Paris, organized by Institute of Computational Engineering – Zace Services Ltd. Switzerland, taught by Thomas J.R. Hughes and Ted Belytschko
-
Kurs „Use and application of the Traveller-plus Data Acquisition System”. ESA Messtechnik Gmbh, Warszawa, 2002
-
Praca doktorska z dziedziny aplikacji metod komputerowych mechaniki w badaniach materiałów ceramicznych. Wojskowa Akademia Techniczna, Warszawa, 2001
-
Kurs dla użytkowników systemu MSC.Marc/Mentat. MSC.Software Corporation, Warszawa, 2000
-
Praca magisterska: analiza numeryczna konstrukcji stalowych. Wojskowa Akademia Techniczna, Warszawa, 1993
Doświadczenie zawodowe
-
Profesor zwyczajny nauk technicznych od 02. 10. 2019 r., Katedra Mechaniki i Informatyki Stosowanej WME WAT
-
Profesor nadzwyczajny od 01. 10. 2011 r., Katedra Mechaniki i Informatyki Stosowanej WME WAT
-
Dwunastomiesięczny staż naukowy w Florida State University, College of Engineering – stypendysta Fundacji NATO. Tallahassee, USA, 2003/2004
-
Jednomiesięczny staż naukowy w Indiana State University – visiting professor. Terre Haute, USA, 2002
-
Adiunkt naukowo-dydaktyczny. Zakład Mechaniki Ogólnej, Wojskowa Akademia Techniczna, od czerwca 2002 r.
-
Asystent – Kierownik Laboratorium Komputerowych Metod Mechaniki. Zakład Mechaniki Ogólnej, Wojskowa Akademia Techniczna, od października 1997 r. do czerwca 2002 r.
-
Sześciomiesięczny staż naukowy w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych. Warszawa, 1997
-
Inżynier Laboratorium Komputerowych Metod Mechaniki. Zakład Mechaniki Ogólnej, Wojskowa Akademia Techniczna, od października 1993 r. do września 1997 r.
Obszar zainteresowań naukowych
-
Mechanika stosowana
-
Metody komputerowe mechaniki
-
Zastosowania Metody Elementów Skończonych
-
Symulacje komputerowe
Zainteresowania
-
Turystyka
-
Narciarstwo
-
Koszykówka
-
Tenis
Jerzy Wojciech Małecki
Jerzy Wojciech Małecki – absolwent „Starego Ogólniaka” z 1991 roku. Polski polityk, bankowiec i samorządowiec, poseł na Sejm VIII kadencji. Od urodzenia jest związany z Piszem. Jest żonaty, ma dwóch synów.
Studia wyższe ukończył na kierunku: Zarządzanie firmą. Przez kilkanaście lat pracował w sektorze bankowym, następnie zajął się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej w branży finansowej i ubezpieczeniowej. W 1998 po raz pierwszy wybrany na radnego rady powiatu piskiego, reelekcję uzyskiwał w 2002, 2006, 2010 i 2014. Pełnił m.in. funkcję przewodniczącego rady powiatu. Wstąpił w międzyczasie do Prawa i Sprawiedliwości, stanął na czele powiatowych struktur tej partii. Został również przewodniczącym Klubu „Gazety Polskiej” w Piszu, sekretarzem NSZZ Pracowników Bankowości „Bankowiec” oraz członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Oddział w Piszu.
W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydował do Sejmu z czwartego miejsca na liście PiS w okręgu olsztyńskim. Został wybrany na posła VIII kadencji, otrzymując 5513 głosów. Zasiada w Sejmowych Komisjach: Finansów Publicznych oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wielu nauczycieli Piskich szkół to absolwenci "Starego Ogólniaka"
W Zespole Szkół Ogólnokształcących:
-
Luiza Lewandowska
-
Krystyna Ciotrowska
-
Izabela Lebiedzińska
-
Małgorzata Pomichowska
-
Małgorzata Karwowska
-
Iwona Niewczas
-
Maria Grabowska
-
Halina Choroś
-
Andrzej Zadroga
-
Magdalena Olender-Kapela
-
Małgorzata Walczyk
-
Anna Laudańska-Zając
-
Marta Kuczewska
-
Sylwia Duda
-
Wojciech Sołowiński
-
Agnieszka Tuzinowska
-
Małgorzata Dycha
- Paweł Szczepkowski
W Zespole Szkół Zawodowych m.in.:
-
Brenda Agnieszka
-
Czartoryjska Aneta
-
Duda Marek
-
Florczyk Ewa
-
Grosfeld- Brzostowska Katarzyna
-
Nidzgorska Justyna
-
Płocica Małgorzata
-
Szostkowska Elżbieta
-
Zduńczyk Mirosław
-
Żarska Agnieszka
W Zespole Szkół Numer 1 m.in.:
-
Audul-Peżyńska Iwona
-
Bagińska Agnieszka
-
Chrostowska Elżbieta
-
Czartoryjska Aneta
-
Dobrzycka Beata
-
Filipkowska Zofia
-
Geserick Magdalena
-
Grodzka Hanna
-
Karczmarz Iwona
-
Kotlarska Ewa
-
Kowalczyk-Wądołowska Agnieszka
-
Poznańska Iwona
-
Szary Paweł
-
Tutas Ewa
-
Żyluk Damian
-
Kowalczuk Anna
W Katolickiej Szkole im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego m.in.:
-
Andrzejczyk Barbara
-
Brenda Agnieszka
-
Knyżewska Małgorzata
-
Szymanowska Kamila
-
Listowska Marta
-
Matysiak Hanna
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Piszu m.in.:
-
Lipińska Monika
-
Mielewczyk Anna
-
Obrycka Bożena
-
Truszkowska Eliza
-
Zadroga Iwona
W Gminnym Zespole Szkół m.in.:
-
Małgorzata Mazurek
-
Jolanta Kobus
-
Izabela Rudź
-
Maciej Żmuda
-
Małgorzata Laudańska
-
Ewa Lutek
-
Celina Bałdyga
-
Bożena Mieczkowska
-
Dorota Gajda